Historia gupika

Gupiki znane są w akwarystyce już od wielu lat. Każdy początkujący akwarysta ma do czynienia z tymi rybkami. Dzięki różnorodności jej barw, wzorów i kształtów pawie oczka stają się coraz częściej obiektem zainteresowań zawodowych akwarystów.

Pierwsze wzmianki o tej rybie pojawiły się w Europie około 200 lat temu, kiedy to napłynęły informacje o żyworodnych rybach pływających w wodach Ameryki. Jednak pierwsze okazy gupika do Europy trafiły dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Nadesłane zostały do berlińskiego Muzeum Zoologicznego aż z Wenezueli. Dnia 9 czerwca 1859 roku po raz pierwszy rybka ta została skatalogowana pod nazwą ‘Poecilia reticulata’. Od tej pory pawie oczka coraz częściej trafiały w ręce ichtiologów i akwarystów z Europy. Bardzo często określane one były jako nowe gatunki, jednak powodowane to było różnorodnością tej ryby.

Na początku XX wieku powstały pierwsze opisy tej ryby. Szczególną uwagę poświęcono zdolnościom tej ryby do zmiany kształtu płetw i kolorów. Jeszcze przed pierwszą wojną światową coraz więcej tych ryb trafiało do handlu w całej Europie. Osiągały one wysokie ceny ze względu na swoją niezwykłą urodę. Pod koniec 1911 roku zorganizowano pierwsze w historii wystawy i konkursy pawich oczek w Sankt Petersburgu i Niemczech.

Popularność tych rybek z roku na rok coraz bardziej rosła. Powstawały stowarzyszenia pawich oczek zrzeszające ich fanów w całej Europie. Organizowano pierwsze międzynarodowe mistrzostwa najładniejszych gupików.

W Polsce historia tej rybki jest dużo krótsza. Pierwsze wzmianki o niej w literaturze pojawiły się w latach trzydziestych XX wieku. Od razu spotkała się z wielkim entuzjazmem. Ich popularność rosła i w latach siedemdziesiątych powstały pierwsze polskie stowarzyszenia tej ryby, a w latach osiemdziesiątych organizowano już regularnie konkursy pawich oczek.

Menu:

Warunki hodowlane: