Odmiany Poecilia reticulata

Pawie oczka dzielimy za względu na kształt i długość płetwy ogonowej oraz grzbietowej. Wyróżniamy odmiany wielkopłetwe, krótkopłetwe i mieczowe.

Gupiki wielkopłetwe:

gupik wachlarzWachlarz – płetwa ogonowa jest trójkątnego kształtu, a kąt przy nasadzie na 45 stopni. Jej długość bardzo często stanowi połowę długości całej ryby. Płetwa grzbietowa natomiast jest smuklejsza i węższa, ostro zakończona i o długości 1/3 płetwy ogonowej.

gupik triangielTriangiel – płetwa ogonowa krótsza niż u poprzedniej odmiany, ale za to wyższa. Jej brzegi są proste i mogą być lekko zaokrąglone. Płetwa grzbietowa jest dość długa i zaokrąglona na końcu.

gupik welonWelon – płetwa ogonowa osiąga długość 2/5 całej długości ryby. Brzegi są zaokrąglone, a tylnia część płetwy jest wklęsła. Płetwa grzbietowa natomiast ma zaokrąglony koniec i swoją długością sięga do 1/3 płetwy ogonowej.

gupik proporczykProporczyk – płetwa ogonowa ma kształt prostokąta o długości podobnej jak w przypadku welona i szerokości wynoszącej 3/10 długości ryby. Nasada tej płetwy jest zaokrąglona. Płetwa grzbietowa podobna do płetwy grzbietowej wachlarza.

Gupiki krótkopłetwe:

gupik łopatkaŁopatka – płetwa ogonowa przypomina kształtem łopatkę, tworzy sześciobok. Długość wynosi 1/3 długości całej ryby. Krawędzie górna i dolna tej płetwy są do siebie równoległe. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.

gupik płomykPłomyk – płetwa ogonowa przypomina płomień świecy obrócony o 90 stopni. Jej długość wynosi do 2/5 długości całej ryby. Płetwa grzbietowa jest ostro zakończona i wygięta łukowo ku górze.

gupik rakietaRakieta – płetwa ogonowa jest okrągła. Płetwa grzbietowa jest krótsza niż u innych odmian, zaokrąglona na końcu.

gupik igiełkaIgiełka – płetwa ogonowa jest okrągła, a z jej środka wyrasta ostry mieczyk – igiełka. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.

Gupiki mieczowe:

gupik dwumieczDwumiecz – płetwa ogonowa tworzy dwa miecze, u góry i na dole. Mają one długość połowy całej długości ciała. Płetwa grzbietowa jak u wachlarza.

gupik miecz górnyMiecz górny – odmiana podobna do dwumiecza, jednak tworzy jeden miecz na płetwie ogonowej u góry, który może być równoległy do ciała lub pod niewielkim kontem.

gupik miecz dolnyMiecz dolny – odmiana podobna do dwumiecza, jednak tworzy jeden miecz na dole płetwy ogonowej.

gupik liraLira – płetwa ogonowa przypomina lirę. Zewnętrzne promienie tej płetwy są wygięte na zewnątrz i osiągają długość do 4,5/10 długości całego ciała. Płetwa grzbietowa jak u odmiany płomyk.

Menu:

Warunki hodowlane: