Rozmnażanie pawich oczek

Gupiki należą do ryb żyworodnych. Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości ryb nie składają ikry, tylko od razu rodzą się żywe i prawie od razu pływają, szukając pokarmu.

Samce po osiągnięciu dojrzałości płciowej od razu gotowe są do rozmnażania. Cechują się wtedy kilkoma charakterystycznymi zachowaniami. Śledzą samicę, pokazując jej piękno swoich kolorowych płetw. Wykonują przy tym ruchy gonopodium w kierunku samicy w celu jej zapłodnienia. Ciąża trwa od czterech do sześciu tygodni. Ilość młodych uwarunkowana jest wieloma czynnikami, takimi jak: wielkość samicy, wiek, temperatura wody, różnorodność i jakość pokarmu. Optymalną temperaturą w tym okresie jest 25 stopni. Akwarium w tym czasie musi być dobrze przewietrzane i filtrowane, gdyż może to wpłynąć i znacznie wydłużyć okres ciąży u samicy.

Najlepszy sprzęt akwarystyczny potrzebny do rozmnażania gupików znajdziesz tutaj.

Niezmiernie ważnym elementem jest karmienie ciężarnej samicy. Nieprawidłowe odżywianie może powodować małą lub zerową ilość narybku. O prawidłowym karmieniu gupików można przeczytać w zakładce „Karmienie gupików”, a o rodzajach pokarmów dla tej ryby w „Pokarm dla gupików”.

Powinniśmy również pamiętać, aby nie stresować rybek, przeznaczonych do rozmnażania. Należy unikać wyławiania zapłodnionych samic, aby nie uszkodzić zarodków.

O ilości narybku decyduje również wiek samicy. Powszechnie wiadomo, że młode samice, dla których jest to pierwszy lub drugi poród rodzą po kilka do kilkunastu sztuk. Jednak z czasem ilość młodych jest coraz większa i maleje dopiero, gdy samica jest już stara.

Poród trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin w zależności od ilości młodych. Czasami ryby mogą się rodzić po jednej co kilkanaście minut i poród może trwać bardzo długo. Małe rybki od razu są ruchliwe. Początkowo opadają na dno, ale po kilku minutach zaczynają powoli i niezdarnie pływać. Podpływają do powierzchni wody, aby napełnić powietrzem po raz pierwszy swój pęcherzyk pławny. Po kilku godzinach, kiedy skończy im się woreczek żółtkowy, z którego w pierwszych chwilach życia pobierają pokarm, zaczynają poszukiwać innego jedzenia.

Idealnym pokarmem dla narybku jest TROPICAL ARTEMIA SALINA dostępny tutaj:

TROPICAL ARTEMIA SALINA

Uwaga! Bardzo często odnotowuje się przypadki kanibalizmu wśród gupików. Dlatego też należy przed porodem samicę umieścić w kotniku, albo w silnie zarośniętym akwarium, gdzie młode bez problemu znajdą schronienie.

Zachęcam do kupna różnego rodzaju kotników dla gupików i inyych rybek akwariowych:

Kotnik Sera Breeding ContainerKotnik z siatkąKotnik 5 w 1Kojec dla narybku

Menu:

Warunki hodowlane: